مقایسه کردن نگهبان داوطلبان وزارت کشور

مقایسه کردن: نگهبان داوطلبان وزارت کشور ریاست جمهوری داوطلبان انتخابات انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی گزارش المانیتور از «دوئل در کنگره» بر سر توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران

المانیتور نوشت: بعد از عدم پذیرش تأیید این امر که توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران موضوعی مرتبط با منافع امریکاست، ترامپ از کنگره خواست تا به صورت یک جانبه مفاد

گزارش المانیتور از «دوئل در کنگره» بر سر توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران

گزارش المانیتور از «دوئل در کنگره» بر سر توافق هسته ای ایران

عبارات مهم : ایران

گزارش المانیتور از «دوئل در کنگره» بر سر توافق هسته ای ایران؛

ترامپ جهت اصلاح برجام به چه تعداد رای در سنا نیاز دارد؟ / جمهوریخواهان چه تعداد کرسی دارند و به چند نفر از دموکرات ها نیاز دارند؟

گزارش المانیتور از «دوئل در کنگره» بر سر توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران

المانیتور نوشت: بعد از عدم پذیرش تأیید این امر که توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران موضوعی مرتبط با منافع امریکاست، ترامپ از کنگره خواست تا به صورت یک جانبه مفاد “غروب آفتاب” در توافق هسته ای را از بین بردن کند.

به گزارش گزینش ؛ امتناع مدیر جمهور دونالد ترامپ از تأیید اینکه توافق هسته ای سال 2015 جزء منافع امریکاست، صحنه بازی خطرناک دوئل با کشور عزیزمان ایران را شروع می کند و موجب از بین رفتن اعتماد متقابل می شود.

رئیس جمهور و تیم او به جای اینکه مستقیما از برنامه جامع اقدام یکسان (برجام) خارج شوند، با کنگره همکاری می کنند تا اگر ظرف یک سال، کشور عزیزمان ایران به توانایی تولید سلاح هسته ای دست یافت، به طور خودکار تحریمات هسته ای را مجددا تحمیل کنند.

المانیتور نوشت: بعد از عدم پذیرش تأیید این امر که توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران موضوعی مرتبط با منافع امریکاست، ترامپ از کنگره خواست تا به صورت یک جانبه مفاد

ترامپ اعلام کرد: “در این مناسبت ما از طریق همکاری با کنگره و متحدانمان ، توانایی رسیدن به راه حل را نداریم، بنابراین توافق مجددا به آخر خواهد رسید”. این توافق تحت بازبینی مداوم واقع شده است است و همکاری ما، از جانب شخص من به عنوان مدیر جمهور در هر لحظه توانایی فسخ دارد.

ترامپ گفت چنین قانونی “کمک می کند تا تمامی محدودیت های وارد بر فعالیت هسته ای ایران، بر مبنای قانون امریکا به صورت دائمی صورت گیرد”. با این حال، دیگران دلواپس هستند که این تصمیم نتیجه تصویر داشته باشد.

کلسی داونپورت، مدیر سیاست گذاری در انجمن کنترل تسلیحات که موسسه ای غیر دولتی و حامی برجام هست، به Al-monitor گفت: این یک توافق براساس بده بستان است و اگر واشنگتن منافعی که کشور عزیزمان ایران در قبال توافق به دست می آورد را قطع کند، پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز به تدریج انگیزه خود را جهت ادامه برطرف محدودیت های خود از دست خواهد داد.”

گزارش المانیتور از «دوئل در کنگره» بر سر توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران

علی رغم جنجال های اخیر، ترامپ به مدیر کمیته روابط خارجه سنا، باب کورکر، عضو جمهموری خواه، اتکا کرده تا همراه با تام کاتن، عضو تندرو حزب جمهوری خواه از آرکانزاس، پیش نویس قانونی که ملزومات تأییدیه فعلی را اصلاح کنند تهیه کنند. این در حالی است که کورکر بیان کرد او می خواهد هفته آینده لایحه را ارائه کند.

کورکر به طور مشخص بیان کرد: مفاد مهم که در لایحه که به زودی اعلام می شود این است که اگر وقت گریز هسته ای پایتخت کشور عزیزمان ایران به زیر یک سال برسد و به سلاح هسته ای نزدیک شود، تحریم ها به طور خودکار بازمی گردند.

المانیتور نوشت: بعد از عدم پذیرش تأیید این امر که توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران موضوعی مرتبط با منافع امریکاست، ترامپ از کنگره خواست تا به صورت یک جانبه مفاد

در حالی که بعضی مفاد برجام دائمی هستند، محدودیت های موجود در زمینه دسترسی کشور عزیزمان ایران به سانتریفیوژهای نسل اول و تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای کارامدتر در سال 2025 منقضی می شود و تاریخ انقضای محدودیت های ذخایر اورانیوم با غنای پایین ، سال 2030 هست.

کورکر به گزارشگران مطبوعاتی در مصاحبه امروز گفت: “ما بسیار تلاش کرده ایم تا اطمینان حاصل کنیم به هیچ وجه برجام را عوض کردن ندهیم، نشانه ما احترام به مفاد برجام است”.

گزارش المانیتور از «دوئل در کنگره» بر سر توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران

کنس کتزمن، تحلیلگر ارشد مرکز پژوهشی کنگره امریکا در زمینه تحریم های کشور عزیزمان ایران تأیید کرد، طرح کلی کورکر به شکلی که اخیرا بازگو کرده هست، تناقضی با برجام ندارد. ولی بیان کرد ممکن است به “مفاد غروب آفتاب” نپردازد.

کتزمن به Al-Monitor گفت، می توان بدون اینکه ضرورتا وقت گریز هسته ای تحت تأثیر قرار گیرد، بعضی پارامترها را عوض کردن داد. به عبارت دیگر، می توانید تعداد سانتریفیوژها را زیاد کردن و حجم ذخیره سازی اورانیوم را کم کردن دهید و با این حال همان وقت گریز هسته ای را داشته باشید. بنابراین، این یک روش کاملا تازه است که عملکرد کشور عزیزمان ایران را در زمینه برنامه هسته ای مورد ارزیابی قرار می دهد.

در واقع پرسشها پیچیده بیشتری وجود دارد؛ کورکر مشخص نمی کند قانون او چه سنجه ای را بکار می برد تا وقت گریز هسته ای کشور عزیزمان ایران را مورد ارزیابی قرار دهد یا چه کسی مسئولیت این تصمیم را به عهده خواهد گرفت.

و این در حالی است که لازمه اعمال مجدد تحریم ها بر کشور عزیزمان ایران بر مبنای قانون فعلی، رأی 51 سناتور هست؛ اصلاح آن نیازمند رأی معمولا 60 نفر می باشد. جمهوری خواهان فقط 52 کرسی دارند و حتی دموکرات هایی که علیه توافق 2015 رأی دهند، شدیدا مخالف تصمیم ترامپ در عدم تأیید توافق بوده اند.

کورکر گفت که او در مورد لایحه اش با چاک شومر مدیر اقلیت در سنا و همچنین سناتور بن کاردین عضو رشد دموکرات در کمیته روابط خارجی به توافق رسیده است.

با این حال، کاردین بیانیه ای در محکومیت تصمیم ترامپ منتشر کرد.

سخنگوی کاردین به Al-Monitorگفت: در این مورد اصلا بحث حمایت یا عدم حمایت مطرح نیست چراکه دموکرات های سنا تاکون متن این لایحه را ندیده اند و این قاعده ی مذاکره نیست.

تلاش ها جهت رسیدن به 60 رای در سنا ممکن است با مسئله و پیچیدگی مواجه شود، چراکه بعضی جمهوریخواهان معتقدند لایحه کورکر راه به جایی نخواهد بود. درحالیکه کورکر اعلام کرده بود که مارکو روبیو دیگر سناتور ضد ایرانی با او همراه شده، ولی روبیو به پولتیکو گفته است که حمایت او از این لایحه صد دد صد نیست.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | ایرانی | دموکرات | دونالد ترامپ | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs