مقایسه کردن نگهبان داوطلبان وزارت کشور

مقایسه کردن: نگهبان داوطلبان وزارت کشور ریاست جمهوری داوطلبان انتخابات انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی القاي نا اميدي و بحران ناكارآمدي

دست خالي منتقدان دولت آنها را به مقابله با بحران‌هايي كشانده كه وجود خارجي ندارد

القاي نا اميدي و بحران ناكارآمدي

القاي نا اميدي و بحران ناكارآمدي

عبارات مهم : ایران

دست خالي منتقدان دولت آنها را به مقابله با بحران هايي كشانده كه وجود خارجي ندارد

گروهي كه ٩٢ در انتظار پيروزي جليلي بودند و ٩٦ رييسي را رييس جمهور مي دانستند حالا از وقوع حوادث تازه خبر مي دهند

القاي نا اميدي و بحران ناكارآمدي

تندرو ها به جاي پاسخ به انتقادات روحاني او را متهم به بي برنامگي مي كنند

نا اميد كردن مردم از ثمرات برجام و ناكام نشان دادن روحاني در عمل به وعده هايش محور كنش سياسي منتقدان دولت شده است است

دست خالي منتقدان دولت آنها را به مقابله با بحران‌هايي كشانده كه وجود خارجي ندارد

«خبري در راه است». مخالفان دولت اين را مي گويند و معتقدند كه از قضا خبرهاي وعده داده شده است چندان خبرهاي خوبي نيست. براي حرف ارزش البته دليل واضحي ندارند ولی معتقدند نشانه ها را دنبال كرده و به اين نتيجه رسيده اند! به عنوان نمونه روزنامه كيهان در گزارشي به حرف هاي حسن روحاني، رييس جمهور در دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران اشاره كرده و نوشته است: «حالا ديگر همه، حتي نوجوانان دبيرستاني هم مي دانند كه هر وقت روحاني از اين حرف ها مي زند، خبري در راه هست، افتضاحي به بار آمده يا خواهد آمد و خلاصه بايد منتظر چيزي باشيم! اينكه در يك جلسه، هم منطق امام حسين عليه السلام تحريف شود، هم سنت و سيره پيامبر عزيز اسلام عليه السلام و هم قرآن تقطيع و گزيده خواني شود، گوياي آن است كه خبر هاي مهمي در راه هست، اتفاقات مهمي افتاده و خلاصه كه يك چيز جواب نمي داده!»

مهدي محمدي، كارشناس پرسشها سياسي و بين المللي اصولگراي نزديك به سعيد جليلي ولی از حرف هاي روحاني در دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران اين گونه برداشت كرده كه دولت به هيچ وجه آماده مواجهه با اتفاقات مهم دنيا نيست. او در يك شبكه اجتماعي كه اتفاقا فيلتر نيز هست، نوشته است: «از روز پنجشنبه اتفاقات مهمي در محيط امنيت ملي ايران رخ خواهد داد. سخنراني امروز روحاني نشان داد دولت او هيچ آمادگي براي اين وضع ندارد». او در يك توييت ديگر پيش بيني كرد: «فكر مي كنم آخرش اين طوري ميشه: # كاتسا اجرا ميشه، مذاكرات فرامنطقه اي با لطايف الحيل شروع ميشه، آقايان دولت هم راضي كه ترامپ از # برجام خارج نشده!»

اينكه پيش بيني سياسي به استناد حرف هاي روحاني در يك سخنراني، براي نوجوانان دبيرستاني كار راحت اي است يا سخت بحث ديگري است ولی نكته قابل تامل اين است كه منتقدان دولت سابقه چندان روشني در امر پيش بيني ندارند. راه دور نرويم. در همين انتخابات ارديبهشت ماه پيش بيني هايي كردند كه درست از آب در نيامد. به عنوان نمونه حسين شريعتمداري بعد از همايش هواداران روحاني در كرمان از شعار «اسحاق دوستت داريم» استنباط كرده بود كه كانديداي پوششي، ماندني خواهد شد. او در روزنامه اش نوشته بود: «اعلام شده است بود كه جهانگيري به توصيه عنصرهای اصلي جبهه اصلاحات و كارگزاران نامزد شده است است و ايشان در ابتدا اعلام كرد براي كمك به روحاني و به عنوان مكمل ايشان آمده است ولی در جريان مناظره تاكيد كرد كه آمده است رييس جمهور شود! بنابراين و با توجه به آنچه عرض كردم احتمال اينكه كنار نكشد از احتمال كناره گيري وي بيشتر است و البته سخنان چندگانه [كنار نكشيدن]نيز از مدعيان اصلاحات بعيد نيست».

القاي نا اميدي و بحران ناكارآمدي

پيش بيني هاي بدتر

او در انتخابات رياست جمهوري سال ٩٢ نيز پيش بيني هاي بهتري نكرده بود. دو ماه قبل از انتخابات گفته بود: «قطعا هاشمي كانديدا نمي شود، چون از شكستش مطمئن است». مرحوم آيت الله هاشمي علی رغم انتظار او در انتخابات عضویت كرد و رد صلاحيت شد. شريعتمداري هنوز اعتقاد بود كه هاشمي از كسي حمايت نمي كند و وقتي كه صراحتا از روحاني حمايت كرد؛ با استناد به سابقه حسن روحاني پيش بيني كرد «پيروز قطعي اين انتخابات اصولگرايان هستند».

پيشگوهاي ناموفق

دست خالي منتقدان دولت آنها را به مقابله با بحران‌هايي كشانده كه وجود خارجي ندارد

حسين شريعتمداري تنها فرد و كيهان تنها رسانه اصولگرايي نيست كه پيش بيني هاي غلط مي كند. در انتخابات ٩٦ شاهد بوديم كه برخي رسانه هاي اصولگرا تقريبا مطمئن بودند انتخابات را خواهند برد. اين اطمينان به حدي بود كه دلواپس شده است بودند نكند بعد از اين نتيجه شاهد آشوب در كشور باشيم.

وطن امروزي ها از همه مطمئن تر بودند چون دو سال قبل از انتخابات (بعد از انتخابات مجلس) نوشتند: « اگر فرض كنيم انتخابات ٧ اسفند انتخابات رياست جمهوري مي‎بود و دقيقا همين افراد و با همين گرايش‎ها و تعلقات سياسي در آن شركت مي‎كردند، با عنايت به ميزان موفقيت گروه‎هاي سياسي در تصاحب كرسي‎هاي مجلس، منتخب ملت به طور قطع و يقين فردي منتقد دولت ‎مي‎بود و نه همسو و هوادار دولت. يك دودوتاي چهارتاي راحت البته همراه با نگاهي واقع‎بينانه به فضاي كلي كشور و كل فضاي كشور- فارغ از نمونه‎ها و چشم‎اندازهاي گزينشي كه كاركردي جز اغوا و خودفريبي ندارند- مي‎تواند تخمين خوبي راجع به آینده انتخابات ٩٦ به دست دهد.

القاي نا اميدي و بحران ناكارآمدي

ضمن آنكه روشن است در انتخابات ٩٦ فقط مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران نيستند كه پاي صندوق‎هاي راي مي‎آيند! حال پرسش اين است كه آيا آنچنان كه در سال‎هاي ٩٢ و ٩٤ در روزهاي بعد از انتخابات خيابان‎هاي آرامي داشتيم و سطل‎هاي زباله از تعرض در امان بودند، آيا چنين اميدي را مي‎توان براي سال ٩٦ هم داشت؟»

يكي ديگر از كساني كه بد به دل خود راه نداده و به پيروزي اطمينان داشت مهدي محمدي بود كه اين روزها منتظر است از روز پنجشنبه اتفاقات مهم در حوزه امنيت ملي رخ دهد. تنها مساله او اين بود كه فضاي منطقه اصلا آبستن جنگ و درگيري نيست و دولتي ها بي خود روي اين عنوان مانور مي دهند. او در گفت وگويي با خبرگزاري مهر از محتمل نشان دادن گزينه جنگ از سوي دولت گلايه كرده و گفته بود: « اين عنوان غيرمحتمل و يك عمليات رواني هست. ما نبايد اجازه دهيم كه عنوان اصلي جامعه دچار تحريف شود… دولت همه كاري خواهد كرد كه اين فضاي نرمال به هم ريخته شود و حتي پيش بيني مي كنيم كار امنيتي هم صورت گيرد ولی تحت هيچ شرايطي نبايد به دنبال آدرس غلط رفت».

وي آدرس اصلي را مساله ركود و بيكاري دانسته و تاكيد كرده بود: «جبهه انقلاب در اين زمينه پاسخ معتبر دارد و صاحب كارنامه است و عملكرد ١٤ ماهه آقاي رييسي در آستان قدس و آقاي قاليباف مويد اين مساله است… ما بايد تلاش كنيم كه به نمايندگي از مردم مطالبات آنها را مطرح كرده و براي مردم هزينه بدهيم». عضو شوراي مركزي جبهه مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي با بيان اينكه باختن در اين انتخابات كار سختي است و گل نكردن اين توپ هم كار سختي محسوب مي شود، يادآور شده است بود: «با وجود چنين تشكل بي سابقه اي بين نيروهاي انقلاب و عملكرد فعلي دولت بايد خيلي بي مهارت باشيم كه اين انتخابات را واگذار كنيم».

برخي ديگر از نيروهاي اصولگرا كه رقيب را جدي نگرفته بودند، منتظر دو مرحله اي شدن انتخابات بودند. به عنوان نمونه ضرغامي در پيامي توييتري نوشته بود: «رسانه ملي براي دور دوم برنامه ريزي كند! انتخابات با حضور رييس جمهور مستقر تا به حال به دور دوم نرفته هست. ولي اين بار ظاهرا متفاوت است».

اصرار در پيش بيني

انتخابات انجام شد و مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران و ديگر نقاط كشور در همان مرحله نخست، گزینش خود را به روشني نشان دادند. پيش بيني هاي مخالفان دولت غلط از آب درآمد ولی آنها كوتاه نيامدند. گمانه زني ها در مورد كابينه روحاني شروع شده است و اين وقت ديگري بود براي پيشگوهاي رقيب. مهدي محمدي در كانال تلگرامي خود نوشته بود: «كسي از دولت آقاي روحاني تاكنون راجع به تحريم هاي اخير سنا سخني نگفته. همچنين راجع به طرح تشكيل ناتوي عربي در منطقه كه اسراييل پشت آن ايستاده هست. همزمان، در محيط داخلي، دولت گام به گام در برابر تندروهاي چپ در حال عقب نشيني هست. مي شود پيش بيني كرد كابينه آينده روحاني راديكال تر از كابينه فعلي باشد. حتي شنيدم براي وزارت اطلاعات فردي مانند مجيد انصاري را كانديدا كرده اند!»

معرفي كابينه دوازدهم به مجلس اگرچه انتقادهاي جريان اصلاح طلب را به خاطر محافظه كارتر شدن به همراه داشت ولی يك بار ديگر پيش بيني هاي رقباي دولت را بي اعتبار كرد. نكته اينجا است كه هيچ يك از اين بي اعتبار شدن ها كافي نبوده است تا پيشگويان مخالف دولت دست از تلاش خستگي ناپذير خود بردارند. بهانه كردن سخنراني روحاني در دانشگاه و داستان ساختن از آن اصرار آنها در ادامه اين پيشگويي ها را ثابت كرد.

اخبار سیاسی – اعتماد

واژه های کلیدی: ایران | سياسي | انتخابات | انتخابات مجلس | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs